dolniceanu tiberiuMedaliat cu argint cu echipa României, la Jocurile Olimpice de la Londra, Tiberiu Dolniceanu este unul dintre sportivii români cu șanse la podium și la ediția de la Rio, de anul viitor. Sabrerul dinamovist a câștigat astăzi, pentru al doilea an la rând, Grand Prix-ul de la Moscova.

În finală, Dolniceanu l-a învins (15-11) pe Matyas Szabo (Germania), fiul fostei campioane mondiale a floretei românești, Reka Lazăr-Szabo, și al lui Vilmoș Szabo, antrenorul echipei de sabie a Germaniei, campioană mondială în 2014.

Până acolo, dinamovistul a trecut de Jesus Carvajal (Venezuela / 15-9), Ilia Motorin (Rusia / 15-10), Nicolas Limbach (Germania / 15-11), Joseph Polossifakis (Canada / 15-11) și Aron Szilagyi (Ungaria / 15-14).

Prezenți la competiția din capitala Rusiei, Alin Badea (Steaua) a ocupat locul 16, iar Iulian Teodosiu (Dinamo) a fost eliminat în preliminarii, terminând pe locul 123.

Sursa: sportnews.ro