Cristina NeaguCristina Neagu, cea mai bună handbalistă a României, a ocupat cea de-a doua poziție a unei ierarhii ce a desemnat performele anului trecut.

Siteul handball-planet.com a realizat topul celor mai valoroase jucătoare din 2014, iar Cristina Neagu a reușit performanța de a se clasa pe poziția a doua. Interul stânga al echipei naționale a reușit un Campionat European foarte bun, în luna decembrie a anului trecut, chiar dacă România a încheiat competiția doar pe locul al 9-lea. În clasamentul întocmit de handball-planet.com au votat 17 jurnaliști din 17 țări, iar câștigătoare a fost norvegianca Heidi Loke. Nordica a strânas 65 de puncte, iar Neagu a adunat 62. Au contat de asemenea și opțiunile fanilor: 9.862 pentru Loke și 7.795 pentru Neagu.

Sursa:evz.ro