11.1 C
Chișinău
joi, septembrie 23, 2021

Judokanul moldovean Denis Vieru a obținut o victorie la Jocurile Olimpice!

Must read

Comentarii recente

Comitetul Național Olimpic și Sportiv din R. Moldova anunță că judocanul Denis Vieru a obținut o victorie la Jocurile Olimpice de la Tokyo, după ce l-a învins pe uzbekul Sardor Nurillaev.

Denis Vieru l-a învins pe uzbekul Sardor Nurillaev și a pierdut în fața brazilianului Daniel Cargnin. Anul curent, Nurillaev a câștigat medalia de bronz la Campionatul Mondial în concursul pe echipe.

Apoi, pe 26 iulie, Victor Sterpu va concura la 73 kg. El se va duela cu cubanezul Magdiel Estrada, care a participat și la Jocurile Olimpice din 2016.

Cea mai tânără participantă din lotul Moldovei la Jocurile Olimpice de la Tokyo, Anna Dulce în vârstă de 15 ani, a ocupat locul 48 în proba de tir, 10 metri aer comprimat.

Deschiderea oficială a Jocurilor Olimpice de vară, ediţia 2020, a avut loc vineri, 23 iulie, cu începere de la ora 14:00.

Delegația Republicii Moldova la Jocurile Olimpice de vară este compusă din 47 membri: 20 de sportivi, 17 antrenori și conducători de echipe, 3 persoane oficiale, 3 medici și masori și 4 reprezentanți ai presei care vor reflecta toate evenimetele de la Tokyo.

Sportivii din Republica Moldova vor încerca să atingă culmile Olimpului la opt probe sportive: 

Atletism: 

 Zalina Petrivskaya- aruncarea ciocanului, antrenor Soslan Marghiev; 

 Serghei Marghiev- aruncarea ciocanului, antrenor Soslan Marghiev;

 Andrian Mardare- aruncarea suliței, antrenor valeriu  Lungu; 

 Dimitriana Bezede- aruncarea greutății, antrenor Vadim Hranovschi;

 Emilianov Alexandra, aruncarea discului;

 Lilia Fisikovici, maraton.

Înot:

Salcuțan Tatiana- 100 m/200 m spate, antrenori Alexandr Goreacev, Evgheni Karabețchi; 

Alexei Sancov- 200m stil liber/200m future antrenori Alexandr Goreacev, Evgheni Karabețchi; 

Canoe: 

Tarnovschi Serghei- canoe sprint/C1 1000m, antrenori Victor Reneiskii, Nicolae Juravschi;

 Daniela Cociu, Maria Olărașu- canoe sprint/C2 500m/C1 200m antrenori Victor Reneiskii, Nicolae Juravschi;

Judo:

Denis Vieru – 66 kg, antrenor Valeriu Duminică;

Victor Sterpu – 73 kg, antrenor Valeriu Duminică;

Tir:

Anna Dulce- 10m air pistol, antrenor Oleg Moldovan;

Lupte:

Anastasia Nichita- lupte feminine, 57 kg, antrenor Cîrlan Tudor; 

Victor Ciobanu – lupte Greco-romane, 60 kg, antrenor Cucul Mihail;

Haltere:

Elena Cîlcic – 87 kg, antrenor Crețu Sergiu;

Marin Robu – 81 kg, antrenor Crețu Sergiu;

Tir cu Arcul: 

Dan Olaru, Alexandra Mîrca – individual/mixt, antrenor Cecanova Irina.

Primii dintre sportivii moldoveni care vor intra în concurs sunt arcașii Alexandra Mârca și Dan Olaru (23 și 24 iulie), înotătoarea Tatiana Salcuțan (25 iulie) și Anna Dulce în proba de tir (25 iulie),  judocanii Denis Vieru categoria 66kg (25 iulie), fiind urmat de Victor Sterpu (26 iulie).

zdg.md

- Advertisement -spot_img

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ultimele știri