tenis de masa roEchipa feminină de tenis de masă a României și-a asigurat medaliile de bronz la Campionatele Europene de la Ekaterinburg (Rusia), duminică, după ce a învins Polonia cu scorul de 3-2, în sferturile de finală, și s-a calificat în semifinale.

Elizabeta Samara, Daniela Monteiro-Dodean și Bernadette Cynthia Szocs au adus fiecare câte un punct în acest meci.

În primul meci, Qian Li a învins-o pe Bernadette Szocs cu 3-0 (11-9, 11-4, 11-5), dar Eliza Samara a restabilit egalitatea, prin succesul cu 3-2 (9-11, 11-9, 12-10, 9-11, 11-5) în meciul cu Katarzyna Grzybowska. Daniela Monteiro-Dodean a adus România în avantaj, după ce a trecut cu 3-2 (8-11, 7-11, 11-7, 11-8, 11-7) de Natalia Partyka. Qian Li a egalat din nou situația, 2-2, după victoria cu 3-2 (11-4, 8-11, 11-9, 10-12, 11-8) în meciul cu Samara, dar Bernadette Szocs a fost cea care a adus punctul victoriei, 3-2 cu Katarzyna Grzybowska. Românca a avut 2-0 la seturi (11-6, 11-6), dar poloneza a revenit și a egalat (5-11, 6-11), însă setul decisiv a fost adjudecat de Bernadette, cu 11-4.

”E pentru prima oară când câștig un meci de cinci seturi de când am devenit senioară”, a declarat Bernadette Szocs la final.
În semifinale, România va înfrunta Ucraina, luni, de la ora 08,00 (ora României), în timp ce Rusia va întâlni Germania (14,00).
La masculin, România are ca adversară Spania (luni, 11,00), în meci pentru locurile 13-16.

Sursa:agerpres.ro